Europski parlament je u srijedu velikom većinom glasova odlučio dati suglasnost za sporazum kojim se utvrđuju pravila budućeg odnosa EU-a i Ujedinjene Kraljevine. Odluka o suglasnosti usvojena je s 660 glasova za, 5 protiv i 32 suzdržanih, dok je popratna rezolucija, u kojoj su izneseni ocjena i očekivanja Parlamenta od dogovora, usvojena s 578 glasova za, 51 protiv i 68 suzdržanih.
Pregovarači EU-a i Ujedinjene Kraljevine postigli su 24. prosinca 2020. dogovor o Sporazumu o trgovini i suradnji kojim se utvrđuju uvjeti za budućih odnosa EU-a i Ujedinjene Kraljevine. Kako bi se poremećaji sveli na najmanju moguću mjeru, sporazum se privremeno primjenjuje od 1. siječnja 2021. Suglasnost Parlamenta potrebna je kako bi sporazum trajno stupio na snagu prije isteka roka od 30. travnja 2021.
Odlazak je „povijesna pogreška”, ali dogovor se pozdravlja
U rezoluciji koju su pripremile Koordinacijska skupina za Ujedinjenu Kraljevinu i Konferencija predsjednika Parlament odlučno pozdravlja sklapanje Sporazuma o trgovini i suradnji između EU-a i Ujedinjene Kraljevine kojim se ograničavaju negativne posljedice povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a, koje smatra „povijesnom pogreškom” jer nijedna treća zemlja ne može imati iste koristi kao i članica EU-a.
Zastupnici u Europskom parlamentu pozitivno gledaju na nultu kvotu i sporazum o trgovini bez carina između EU-a i Ujedinjene Kraljevine te smatraju da bi jamstva o pravilima poštenog tržišnog natjecanja mogla poslužiti kao model za buduće trgovinske sporazume. Parlament se slaže s odredbama o, među ostalim, ribarstvu, potrošačima, zračnom prometu i energiji.
Međutim, zastupnici žale što Ujedinjena Kraljevina nije željela da se sporazum proširi na vanjsku, sigurnosnu i razvojnu politiku te što ne želi sudjelovati u programu razmjene studenata Erasmus+.
Mir na irskom otoku
Ističući da je očuvanje mira na irskom otoku jedan od glavnih ciljeva Parlamenta u postizanju dogovora o budućem odnosu, zastupnici osuđuju nedavne jednostrane mjere Ujedinjene Kraljevine kojima se krši Sporazum o povlačenju. Pozivaju vladu Ujedinjene Kraljevine da „djeluje u dobroj vjeri i u potpunosti provede uvjete sporazuma koje je potpisala”, uključujući Protokol o Irskoj i Sjevernoj Irskoj, te da ih primijeni na temelju rasporeda koji je zajednički utvrdila s Europskom komisijom.
Parlament će biti uključen u praćenje primjene
Zastupnici naglašavaju da Parlament mora imati veliku ulogu u praćenju primjene sporazuma, među ostalim tako da ga se uključuje u jednostrane mjere EU-a u okviru sporazuma te da se uzimaju u obzir njegova stajališta.
Izjave
– EU i Ujedinjena Kraljevina stvorili su osnovu za odnos među jednakima. Najvažnije od svega, danas je početak, a ne kraj. Dogovorili smo se u mnogim važnim područjima, kao što su osiguravanje uzajamnog pristupa tržištu i izgradnja dobrih odnosa u području trgovine. I dalje treba puno raditi na programima vanjske politike i razmjene u obrazovanju. Kako bi se zastupali interesi građana, Parlament mora biti intenzivno uključen. Budućnost ima samo partnerstvo u kojem se obje strane pridržavaju svojih obveza – izjavio je izvjestitelj Odbora za vanjske poslove Andreas Schieder (S&D, Austrija).
– Ratifikacija sporazuma nije izraz slijepog povjerenja u namjeru vlade Ujedinjene Kraljevine da u dobroj vjeri provede naše sporazume. Riječ je o polici osiguranja EU-a protiv daljnjih jednostranih odstupanja od onoga što je zajednički dogovoreno. Parlament će i dalje biti na oprezu. Sazovimo Parlamentarnu skupštinu za partnerstvo kako bismo nastavili graditi mostove preko kanala La Manche – izjavio je izvjestitelj Odbora za međunarodnu trgovinu Christophe Hansen (EPP, Luksemburg).
Sljedeći koraci
Uz suglasnost Parlamenta sporazum će stupiti na snagu nakon što ga Vijeće potvrdi, najkasnije do 30. travnja.