Nedavno je jedna, zapravo neistinita vijest uzrokovala komešanje i na burzama. Jer i tamo programi umjetne inteligencije (UI) ‘prate’ događaje i prodaju dionice. A UI i na drugi način utječe na burze, piše Tportal.
Jednog ponedjeljka u svibnju ove godine na američkim burzama su odjednom vrijednosti dionica pale. To se poklopilo s viješću i fotografijom objavljenom preko društvene mreže kako se zbila velika eksplozija u blizini Pentagona, piše DW.
Je li to teroristički napad? Ili čak početak rata? Bilo što bilo, na burzama je istog trena pala vrijednost dionicama i skočila je vrijednost tradicionalnim „sigurnim lukama“ za novac u slučaju krize kao što je zlato.
Pad vrijednosti u ovom slučaju ne izgleda velik – indeks 500 tvrtki kojeg vodi Standard & Poor’s (SPX) je pao za 0,3%, ali obzirom na ukupni volumen tih vrijednosnica je to bilo oko 500 milijardi dolara koje su u jednom trenutku promijenile vlasnika.
UI lagao, UI naplatio
Eksplozije nikad nije bilo, a da apsurd bude potpun, taj fake news i montirana fotografija eksplozije pored američkog ministarstva obrane je napravljena uz pomoć programa umjetne inteligencije – a i reakcija na burzama je nastala jer su drugi programi uz pomoć umjetne inteligencije ‘otkrili’ tu vijest i naložili prodaju dionica.
Prime example of the dangers in the pay-to-verify system: This account, which tweeted a (very likely AI-generated) photo of a (fake) story about an explosion at the Pentagon, looks at first glance like a legit Bloomberg news feed. pic.twitter.com/SThErCln0p
— Andy Campbell (@AndyBCampbell) May 22, 2023