Neposredno uoči Svjetskog dana borbe protiv raka, koji se obilježava 4. veljače, Europska komisija objavila je Europski plan za borbu protiv raka. Kako bi se utvrdili trendovi, razlike i nejednakosti između država članica i regija, 2021. uspostavit će se Registar nejednakosti u borbi protiv raka. Poseban će se fokus posvetiti djeci kroz pokretanje inicijative ‘Pomaganje djeci s rakom’ kako bi se djeci osigurao pristup brzom i optimalnom otkrivanju, dijagnozi, liječenju i njezi.
Plan će biti podržan aktivnostima koja se protežu na brojna područja, od zapošljavanja, obrazovanja, socijalne politike i jednakosti, preko marketinga, poljoprivrede, energije, okoliša i klime, do prometa, kohezijske politike i oporezivanja, a strukturiran je kroz četiri ključna područja djelovanja: prevenciju, rano otkrivanje, dijagnozu i liječenje te unaprjeđenje kvalitete života.
Provedba ovog programa oslonit će se na čitav niz instrumenata financiranja od strane Europske komisije, s ukupno 4 milijarde eura namijenjenih aktivnostima u suzbijanju raka, uključujući programe ‘EU4Health’, ‘Horizon Europe’ i ‘Program Digital Europe.’
Uz to, za potporu novim tehnologijama, istraživanjima i inovacijama, pokrenut će se novi Centar znanja o raku koji će pomoći koordinirati znanstvene i tehničke inicijative povezane s rakom na razini EU-a. Bit će uspostavljena Europska inicijativa za snimanje raka koja će podržati razvoj novih računalno podržanih alata za poboljšanje personalizirane medicine i inovativnih rješenja.
Hrvatski sabor je sredinom prosinca prošle godine usvojio prijedlog Nacionalnog strateškog okvira protiv raka do 2030. godine, kojim se želi unaprijediti sveobuhvatno praćenje, prevencija i liječenje malignih bolesti.