Međunarodni dan starijih osoba obilježava se 1. listopada kako bi se upozorilo da se društva moraju prilagoditi potrebama umirovljenika i osoba starije životne dobi kojih je svake godine u svijetu sve više, pa tako i u Hrvatskoj gdje ima oko 1.200.000 umirovljenika.
Predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske Višnja Fortuna istaknula je kako je u Hrvatskoj prosječna mirovina oko 440 eura, a udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći sada je 37 posto, piše HRT.
Dodala je i kako Hrvatska ima i zavidan broj stogodišnjaka.
– Životni vijek se jako produžava. Danas imamo umirovljenika koliko imamo i trebamo se još bolje pripremiti za njih – od farmaceutskih proizvoda, lijekova i svega ostaloga, da svaki dan mislimo na njih i činimo najviše što možemo jer su oni sve što su mogli, izdvajali i činili za nas – poručila je Fortuna.
Iako smatra da su kroz Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe učinjeni veliki pomaci, navela je kako bi bila sretnija da je položaj umirovljenika u Hrvatskoj bolji pa od Vlade traže daljnja poboljšanja.
Kao predsjednica Nacionalnog vijeća najavila je da će se 2. listopada organizirati svečana sjednica Nacionalnog vijeća, a ubrzo nakon će se održati i radna sjednica na kojoj će Vlada odgovoriti na njihove zahtjeve.
Uvođenje i zakonsko reguliranje 13. mirovine koja bi trebala biti još jedan prihod svih umirovljenika na godišnjoj razini, stopostotno usklađivanje mirovina te ukidanje penalizacije prijevremenih umirovljenika su ključni zahtjevi koji su u pregovorima s Vladom.
Jedan od ciljeva je i da se podigne udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći.
Upitana kako umirovljenici preživljavaju s obzirom na visoke cijene, Fortuna je ocijenila kako je inflacija izmakla kontroli te da je osjećaju svi građani, a ne samo umirovljenici.
Pozdravila je nove mjere pomoći koje su išle prema ranjivim skupinama, ali je istaknula i kako je situacija teška jer “koliko god mi učinili, inflacija uvijek još bude viša od toga”.
Opća skupština Ujedinjenih naroda je 1990. godine proglasila 1. listopada Međunarodnim danom starijih osoba.
Tema 33. obilježavanja je ispunjavanje obećanja Opće deklaracije o ljudskim pravima za starije osobe, a u središtu pozornosti su poštivanje njihovih prava i razvijanje međugeneracijske solidarnosti.