U sklopu projekta „Program pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji“ na predavanju „Psihologija boli“ sudjelovala su 3 hrvatska branitelja i 2 člana obitelji hrvatskog branitelja.Definiran je pojam boli i njegova svrha za naš organizam. Objašnjena je biološka osnova boli, te uloga nociceptora, leđne moždine i talamusa u percepciji boli. Također su predstavljeni i razni psihološki čimbenici koji utječu na to koliko doživljavamo i izvještavamo o našoj boli, od spola, dobi, ličnosti, emocija, očekivanja, pažnje, načina suočavanja i slično, te je pobliže objašnjen svaki čimbenik. Podrobnije je opisana veza između emocija i boli i razni načini na koje se ta povezanost može iskazati; bol uzrokuje nelagodne emocije, ali i emocije mogu izazvati bol. Za kraj je objašnjen placebo efekt, različita istraživanja koja su pokazala kako se on ostvaruje i kakav utjecaj može imati na naš doživljaj boli. Za 21. stoljeće karakteristična je “analgetička kultura”, u kojoj se poduzimaju sve mjere za izbjegavanje boli i patnje, u čemu se obično uspijeva. No, kada se ne uspije, bol poprima karakteristike koje su mimo očekivanja: obično traje predugo, ne reaguje na tretman te značajno ometa svakodnevno funkcioniranje.
Ovdje ćemo navesti neke manje poznate činjenice o boli: 1. Bol je i fizička i emocionalna Svaka vrsta boli, posebno hronična bol, utječe ne samo na tijelo nego i na emocionalna stanja poput bijesa i frustracije. Posebno je značajna povezanosti između stresa i boli: bol povećava nivo stresa, što može rezultirati intenzivnijim doživljajem boli. 2. Mozak ne može da boli Iako ima ulogu interpretatora boli, mozak nema nervne stanice za prenos bolnih impulsa. Samo se u strukturama koje su locirane oko mozga može osjećati bol. Poznato je da, nakon što dođu do mozga, hirurzi mogu operirati mozak bez anestezije. Kod tzv. mapiranja mozga, hirurzi dodiruju moždano tkivo dok prate reakcije poput mišićnih pokreta i govora – na pacijentu koji je budan. 3. Giht: bolest kraljeva i dinosaura Giht, bolna vrsta artritisa, nekada je bila poznata kao bolest kraljeva, jer se vjerovalo da joj je uzrok pretjerano jedenje i pijenje. Danas je poznato da je ovo stanje uzrokovano taloženjem mokraćne kiseline u krvi, što uzrokuje formiranje oštrih kristala u zglobovima. No, “kralj” koji je zaista bolovao od gihta bio je kralj dinosaursa, Tyrannosaurus rex. Danas je moguće da rođaci dinosaura, uključujući ptice i druge reptile, također mogu oboljeti od gihta. 4. Škripavi zglobovi u prahistoriji Osteoartritis je vrsta artritisa koja prouzrokuje hroničnu bol zbog postepenog trošenja i napuknuća zglobova. Ovo stanje je dugo opterećavalo ljudsku vrstu, zapravo, osteoartritis je pronađen kod ljudskih skeleta iz ledenog doba te je zapažen i tokom rendgenskih snimanja egipatskih mumija. Iako je oboljenje prisutno oduvijek, uzroci još uvijek nisu posve jasni.
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom “Program pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji”. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.997.866,10 kn, a iznos sufinanciranja iz ESF-a 1.698.186,19 kn . Projekt je sufinancirala Europska Unija iz Europskog Socijalnog fonda. Sadržaj medijske objave isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_letak_projekt