U sklopu projekta „Program pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji“ održano je grupno savjetovanje na temu “Panični napad“. Na grupnom savjetovanju psihologa sudjelovala su 3 člana obitelji hrvatskih branitelja. Sudionici su razgovarali o vlastitim iskustvima s intenzivnom anksioznosti i panikom. Jedan je sudionik priznao da je jednom doživio panični napad u iznimno stresnoj situaciji, no nasreću se nije ponovilo. Drugi je sudionik rekao da osobno nije doživio panične napade, no više je puta bio u prisustvu osoba koje su doživljavale napade i pokušavao ih smiriti, s više ili manje uspjeha. Razgovarali smo o načinima kako možemo pomoći osobi, smirenim govorom, odvlačenjem pažnje i disanjem u šaku ili u vrećicu.
Panični poremećaj je stanje patološke anksioznosti koje karakteriziraju spontani, iznenadni panični napadi koji se pojavljuju često i intenzivno – barem jednom mjesečno, no može biti i više puta tjedno. Karakterizira ga doživljaj životne ugroženosti nakon čega slijedi strah od novih napada i razvoj izbjegavajućih ponašanja da bi se smanjila njihova vjerojatnost. Ako ste s osobom koja pati od paničnog poremećaja i proživljava panični napad:
- ne ostavljajte osobu samu
- najvažnije je ostati smiren i govoriti mirno
- obraćajte se s kratkim i jasnim rečenicama
- recite osobi da diše u šaku ili u papirnatu vrećicu
- pitajte je što vidi oko sebe, da nabroji što više stvari koje vidi
- podržavajte je i govorite da panični napad nije opasan i da će proći za nekoliko minuta
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom “Program pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji”. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.997.866,10 kn, a iznos sufinanciranja iz ESF-a 1.698.186,19 kn . Projekt je sufinancirala Europska Unija iz Europskog Socijalnog fonda. Sadržaj medijske objave isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_letak_projekt