Mještani otoka Žirija u petak 3. rujna, postavljanjem spomen ploče, odali su počast svećeniku don Ferdinandu Koledniku. On je tijekom Drugog svjetskog rata 13. listopada 1943. godine od sigurne smrti, progona i odmazde njemačke vojske spasio 650 otočana. Otkrivanju ploče prethodila je misa zadužnica koju je u župnoj crkvi sv. Marije predvodio župnik don Oleg Petrović.
Spomen ploča postavljena je na župnu kuću, a prigodom četrdesete obljetnice smrti hrabrog svećenika. Kako je vlč. Kodelnik po nacionalnosti bio Slovenac ploču je sa predsjednikom udruge ‘Ruža Hrvatska’ Željkom Šižgorićem otkrila predsjednica Saveza Slovenaca u Republici Hrvatskoj Barbara Riman. U ime slovenske vlade bio je prisutan predstojnik Ureda Vlade Republike Slovenije za Slovence u svijetu Rudi Merljak.
Ferdinand Kolednik rođen je 24. svibnja 1907. godine u Mariboru, a umro je 1. rujna 1981. godine u Pogorju na Koroškem. Za svećenika zaredio ga je 25. rujna 1932 godine šibenski biskup Jeronim Mileta. Službu na Žirju započeo je početkom 1940 . godine, a svećenik i dušobrižnik Žirjanima je bio tijekom tri najteže godine Drugog svjetskog rata. S otoka je odveden u konclogor u Njemačkoj 1943. godine, a nacisti su ga uhitili i deportirali zbog njegovog nevjerojatno hrabrog i velikog djela – spašavanja života 630 Žirjana koje su Nijemci naumili smaknuti.
Naime, 1943. godine, nakon kapitulacije Italije njemačke postrojbe nastojale su svim silama zadržati sva okupirana područja te posebno kontrolu nad otocima koji su postali strateški važni zbog napredovanja savezničke vojske na Apeninskom poluotoku. Njemački desant na Žirje naišao je na neočekivano jak otpor partizana. Iznenađeni napadom koji nisu očekivali, na trg su Nijemci dotjerali 630 stanovnika Žirja s namjerom da ih sve do posljednjeg pobiju. U tom trenutku iz župne kuće izlazi don Ferdinand Kolednik, žirjanski župnik i dolazi pred njemačkog zapovjednika, pada na koljena i moli ga da poštedi Žirjane. Njegove su molitve i preklinjanja pokolebale su Nijemce te oni odustaju od odmazde i puštaju Žirjane na slobodu. Jedina žrtva tog strašnog događaja bio je don Ferdinand. Njega Nijemci odvode sa Žirja u Šibenik, a odatle u Njemačku gdje je bio zatočen u logoru. Srećom uspio je preživjeti te je oslobođen u svibnju 1945. godine.