S obzirom na vijesti o dugim redovima za testiranje na novi koronavirus, odnosno bolest COVID-19, poželjno je imati i neku alternativu standardnim laboratorijskim PCR testovima.
Prije otprilike mjesec dana pojavile su se vijesti o dostupnosti antigenskih testova. Takvi su testovi brzi, rezultat se dobije već za pola sata, ne pretjerano skupi, cijena je od 250 kuna, nude ih različiti proizvođači.
– Da, svakako ih se može preporučiti. Ali moraju biti oni antigenski, a ne serološki. Iako imaju nešto nižu osjetljivost od PCR testova, mogu se raditi izvan laboratorija, primjerice u domu za starije, školi, bilo gdje, jeftiniji su pa se može testirati puno više ljudi’ – rekao je za Večernji list prof. dr. sc. Branko Kolarić, epidemiolog, član Znanstvenog vijeća Vlade. Korisnost takvih testova potvrđuje i naš poznati molekularni biolog prof. dr. sc. Nenad Ban s ETH u Zürichu.
– Test se može koristiti da bi se detektirala prisutnost virusnog proteina koji okružuje SARS-CoV-2 genom u našem organizmu. Relativno je brz i specifičan, dakle neće detektirati proteine koji postoje kod srodnih virusa. S obzirom na navode o osjetljivosti od oko 95 posto, znači da je moguće da svaki dvadeseti test ne detektira prisutnost proteina unatoč tome što postoji. Taj test bitno je različit od prethodnih testova koji su detektirali prisutnost antitijela na virus jer se antitijela počnu razvijati mnogo kasnije nego što osoba oboli pa se test na antitijela ne bi mogao koristiti da bi se ustanovilo je li netko zarazan ili ne – kaže naš znanstvenik.
Virusi su jako sitni, SARS-CoV-2 je oko 100 nm, pa posljedično imaju i jako malo antigena, kazala je za Večernji list doc. dr. Vanda Juranić-Lisnić s Medicinskog fakulteta u Rijeci.
Usporedba s PCR-om
– Antigenski testovi tvrtke Roche iznimno su precizno validirani s visokom specifičnošću (99,68%) i osjetljivošću (96,52%). Kad dobijemo negativne rezultate, promatramo ih u kontekstu ostalih čimbenika, uključujući prethodnu izloženost virusu, pojavnosti kliničkih simptoma…, a ako je test dvojben, uvijek se može napraviti molekularna dijagnostika na prisutnost SARS-CoV-2. U početku smo pozitivne rezultate uspoređivali s rezultatima PCR-a i ni u jednom slučaju nije se dogodio ‘lažno pozitivan rezultat’, a slično su napravile i neke druge bolnice s jednakim rezultatom – rekla je prof. dr. sc. Renata Zadro, voditelj medicinsko-biokemijskog laboratorija Specijalne bolnice Sv. Katarina.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
- Vinoplod Vinarija ovog vikenda na Poljani opet promovira novi proizvod, a pripremili su i poklone - 5. ožujka, 2021. 15:59
- U Šibeniku zasad tri, a za župana tek dva kandidata. Nije to ni blizu gužvi iz 2017. godine - 5. ožujka, 2021. 13:02
- Zbog kvara na cjevovodu, u petak, 5. ožujka do 15 sati vode neće imati mještani zaseoka Đapići u Oklaju - 5. ožujka, 2021. 11:54
- Gdje pogledati najbolje serije ili uživati u bezvremenskim klasicima? Mi znamo! - 1. ožujka, 2021. 12:47
- Preminuo je legendarni nogometaš i trener Zlatko Cico Kranjčar - 1. ožujka, 2021. 10:22
- Kome smeta ime Rade Končara? U Šibeniku srušen spomenik antifašistima na Raskrižju - 1. ožujka, 2021. 09:46
- Zanimljivi poslovi i dobre plaće: Pogledajte koje tvrtke traže nove radnike u našoj županiji - 27. veljače, 2021. 10:55
- Priobalje osvanulo u magli, a u nastavku dana bura će širiti vidike - 27. veljače, 2021. 08:53
- Gradskoj knjižnici Vodice i Županijskom sudu u Šibeniku Zahvalnica za uspješnu suradnju u izvršavanju probacijskih poslova - 26. veljače, 2021. 20:13
- Recept za prefini puding od vanilije koji se radi bez kapi mlijeka - 26. veljače, 2021. 18:04