Natjecanjem Hrvatsko stablo godine koje organizira Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, nastoji se istaknuti značenje što ga u prirodnoj i kulturnoj baštini imaju stara stabla, koja zaslužuju brigu i zaštitu. Uz murvu sa Skradinskog buka, za ovogodišnje Hrvatsko stablo godine natječe se i Sestrica iz Mikluševaca, crna topola (Populus nigra) iz Vukovarsko-srijemske županije. Iz ustanove pozivaju sve prijatelje Nacionalnog parka ‘Krka’ da glasuju za murvu na Skradinskom buku. Glasovati se može na mrežnoj stranici https://www.zastita-prirode-dnz.hr/glasaj-za-hrvatsko-stablo-2023-godine/ do 30. rujna 2023. Pobjednik će biti proglašen 13. listopada, a organizator će ga kandidirati za Europsko stablo godine 2024.
U središtu nisu samo ljepota, veličina ili starost stabla, već i priča o stablu i njegovoj povezanosti s lokalnom zajednicom i ljudima. Stoga se natjecanjem lokalne zajednice, ali i šira javnost, potiču da se uključe u zaštitu i očuvanje prirodnih vrijednosti. Zahvaljujući takvoj vrsti natjecanja stabla se promiču kao važan element u zaštiti i očuvanju prirodnih vrijednosti i bioraznolikosti, iznimno važan za život čovjeka i opstanak čovječanstva.
Priču o svilenoj prošlosti i slatkoj sadašnjosti ovoga kraja, priča i dud na Skradinskom buku, čija je starost procijenjena na oko četiristo godina. Kako kazuje don Krsto Stošić, upravo se u Skradinu u prvoj polovici 19. stoljeća nalazilo najveće uzgajalište svilene bube u Dalmaciji: tridesetih godina 19. st. Skradin je, uz Rab, bio najveći proizvođač čahura dudova prelca u Dalmaciji. Do šezdesetih godina 19. st. proizvodnja svilenih čahura u Dalmaciji rasla je, no s pojavom bolesti duda (murve) naglo je pala. Početkom 20. st. Skradin je bio jedino mjesto u Dalmaciji u kojemu su se proizvodile čahure i svila. Proizvodnja je, zbog niskih cijena, zamrla pred Prvi svjetski rat.
Nakon proglašenja pobjednika, JU NP Krka će podijeliti sadnice stabala lokalnoj zajednici i tako još jednom podržati akciju ‘Rastemo zajedno’ koja se provodi u sklopu europske inicijative za sadnju tri milijarde stabala do 2030. godine.