– Ova 2021. godina je po mnogočemu bila vrlo intenzivna i izazovna poslovna godina – rekla je Mira Lepur, ravnateljica Razvojne agencije ŠKŽ, na početku rekapitulacije poslovne 2021. i najavi 2022. godinu na božićnom domjenku u ABC centru.
– Mogu reći da sam iznimno zadovoljan radom Regionalne razvojne agencije, a ono što je bitno da je ona ovdje na usluzi, kako županiji tako i jedinicama lokalne samouprave, ali raznim drugim ustanova što se i ovoga jasno vidi. Ono što kao župan želim reći, a zadovoljan sam s prostorom u kojem se nalazimo, jest da smo se kao županija usmjerili prema centrima kompetencije. Znanje je ono što daje podstreh i mogućnost da naše gospodarstvo, a samim tim i naši životi budu bolji – naglasio je župan Marko Jelić
Izlaganje ravnateljica Mire Lepur pročitajte u cjelosti:
Godina 2021. je po mnogočemu za nas bila intenzivna i izazovna poslovna godina. Počela je s jakim pripremam za naš najveći projekt, a to je otvaranje ABC-a dok smo u ljeto objavili natječaj za poslovne prostore te smo u jesen u potpunosti popunili kapacitete centra i to mladim poduzetnicima iz područja marketinga i audio-vizualnih djelatnosti.
Time s uspjeli realizirati prvu fazu funkcioniranja ABC-a i u centar primiti upravo stručnjake iz područja marketinga, audio vizualnih djelatnosti i poslovnog savjetovanja te se tako približiti ideji temelj koje je ABC prvotno i zamišljen, a to je da postane regionalni centar za brendiranje našeg područja, prirode, kulture, običaja i potencijala. Naši mladi kolega koji koriste usluge centra su Studio 82, Testament Winery, Azimut, Experiment, Bravos, Šibenik Invest, Ilirycum savjetovanja, Intercessor, Geo Bit Šibenik, Domus properties, Nova melius i Hamag-Bicro.
U 2021. godini možemo se pohvaliti i time što smo u svibnju postali kontakt točka europske komisije za našu regiju. Prijavom za natječaj Europske komisije uspjeli smo osigurati funkcioniranje Europe directa Šibensko-kninske županije za period od pet godina. Cilj kontakt točke je direktna komunikacija s predstavnicima europskih institucija, direktno prenošenje informacija iz europske unije na lokal, ali i direktno zastupanje naših regionalnih interesa i ciljeva u EU, odnosno kontakt s predstavnicima europskih institucija bez posrednika.
U okviru Centra organizirali smo već nekoliko događanja o europskim temama i fondovima, održali smo komunikacijske kampanje na našim otocima, proveli ankete i, nadamo se, podigli opću svijest našeg građanstva o europskim temama. Za sljedeću godinu već sad najavljujemo niz događanja na različite teme koje se tiču održivosti, zelene tranzicije, digitalizacije, zdravlja, uključivosti i općenito svijesnijeg življenja koje oplemenjuje čovjeka, društvo i okoliš.
Ponosni smo također i na našu udrugu Emedea nastalu upravo iz projekta Razvojne agencije, dugog naziva – Partnersko vijeće za tržište rada a koja danas broji 35 organizacija članica iz redova javnog, privatnog i nevladinog sektora. Udruga je jedinstvena u našoj županiji po strukturi svoga članstva i upravo je primjer organizacije s pravnom osobnošću koja na zajedničkim projektima suradnje – spaja organizacije iz javnog, poslovnog i nevladinog sektora. Udrugom se bavimo volonterski pa smo tako u 2021.g. angažirali i nekoliko mladih volonterki a na natječaje prijavili dva projekta zaštite okoliša za koje čekamo evaluaciju te dobili projekt vrijedan 120.000 kuna za pilot projekt razvoja digitalnog mentalnog zdravlja za populaciju branitelja na prekograničnom području a kojeg trenutno provodimo s udrugama branitelja iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Za 2022.godinu pripremamo prijave nekoliko projekata koji se bave i edukacijama mladih i zdravljem i športom te održivim razvojem naše regije. Iz projekta Argos će nam tako u 2022. godini stići specijalizirana oprema za laboratorij vrijednosti od oko 600 000 kuna koji će se spojiti s centrom za marikulturu u uvali sv. Petra a kojeg smo nakon uspješne prijave, prenijeli na upravljanje županijskoj ustanovi Alutech.
Nabavkom ove visoko kvalitetne i suvremene laboratorijske opreme postajemo jedinstveni centar na hrvatskoj strani Jadrana koji je opremljen za bavljenje marikulturom i ribarstvom. Nabavljamo tako instrument za mjerenje svježine ribe, mikroskop, prijenosne instrumente za mjerenje otopljenog kisika, pH vrijednosti i CO2 u vodi, refraktometar za mjerenje saliniteta, instrument za dužinsko mjerenje ribe, set za terensku analizu vode, podvodni robot, algalni bioreaktor i brojne druge instrumenti. Po riječima stručnjaka, ovakve instrumente će na Jadranu imati samo centar u Šibeniku.
Preko projekta Firespill pomažemo našim vatrogascima odnosno vatrogasnoj zajednici ŠKŽ pa smo tako upravo u tijeku procesa nabave suvremenog, u potpunosti tehnološki opremljenog zapovjedno-komunikacijskog vozila, vrijednog 3,3 milijuna kuna za interventne službe na terenu u slučaju prirodnih katastrofa i drugih kriznih situacija. Nabava je u finalnoj fazi a paralelno s istom provodimo i aktivnosti povećanja kapaciteta žurnih službi putem organizacija ekshibicijskih i informativnih događanja za širu javnost.
Kroz projekt Transfer i projekt Take it Slow dotičemo se naše kulturno povijesne baštine i turističke valorizacije i upravljanja arheoloških nalazišta pa smo tako u procesu nabavljanja vrlo moćnog drona i opreme za virtualnu i proširenu stvarnost za arheološka nalazišta Velika Mrdakovica,i Bribirska Glavica ali i područje gdje se nalazio rimski grad Colentum na otoku Murteru.
Cijele ove godine nastavili smo s intenzivnim aktivnostima projekta Tehnička pomoć u Šibensko-kninskoj županiji faza 2 putem kojeg pružamo podršku gradovima i općinama ali i svim drugim javno-pravnim tijelima u županiji u pripremi i provedbi projekata. U prvoj fazi projekta koji je trajao do 2021. pružili smo podršku za pripremu i provedbu projekata u našoj županiji ukupnog iznosa od oko 200 milijuna kuna, a ove godine smo kroz drugu fazu projekta pripremili i provodimo projekte vrijednosti od oko 148,5 milijuna kuna.
Jako dobra suradnja Šibensko-kninske županije i Grada Šibenika na ovom projektu je urodila brzim rješavanjem imovinsko pravnih odnosa s Hrvatskim cestama i Hrvatskim željeznicama i dalje uspješnom prijavom projekta na natječaj. Trenutno smo u procesu pripreme i skore objave javne nabave za građevinsku rekonstrukciju centra a paralelno s time provodimo i aktivnosti vezane za izradu novih kurikuluma te edukaciju nastavnika i učenika za rad u novom centru. Kroz projekt Tehničke pomoći, veliki naglasak stavili smo na projekte energetske učinkovitosti pa smo tako priveli kraju projekte energetske obnove za tri škole u našoj županiji kao i za dva doma za starije.
Od značajnijih projekata za koje smo pružili stručnu pomoć spomenut ćemo i 80 milijunski županijski projekt Navodnjavanja polja u Jadrtovcu, zatim projekt Vatrogasnog doma u Unešiću, prvu fazu projekta Športske dvorane u Vodicama te niz projekata Zaželi financiranih iz Europskog socijalnog fonda.