Država je od 1. siječnja prvi put omogućila da građani uz svoju mirovinu dobivaju i dio mirovine preminulog bračnog druga ili izvanbračnog partnera, ali za ostvarenje tog prava umirovljenici moraju podnositi zahtjeve. Na razini cijele Hrvatske do sada je podneseno 84.150 zahtjeva, a riješeno je oko 30 posto. U Šibeniku taj posao ide još i brže potvrdila je za Šibenski portal Ljubica Šinkić Selman, predstojnica Područnog ureda HZMO-a u Šibeniku.
– Do ovog trenutka je polovica unesenih zahtjeva za dio obiteljske mirovine i riješena. To je oko 450 zahtjeva, a ukupno podnesenih zahtjeva je oko dvije tisuće. Međutim, zahtjevi se mogu podnositi tijekom cijele godine tako da mi očekujemo i veći broj od dosad zaprimljenog. Zahvalni smo našim sugrađanima što nisu svi navali odmah s podnošenjem tih zahtjeva jer mi ne bismo mogli tako brzo odraditi tu količinu obrade podataka. Mi do kraja godine očekujemo dvostruko više zahtjeva od dosad podnesenih, računamo da će ih biti oko četiri tisuće – kaže predstojnica Šinkić Selman.
Podsjeća sve podnositelje zahtjeva da je uvjet za dio obiteljske mirovine da su priznata dva prava – pravo na obiteljsku i pravo na osobnu mirovinu.
– Pravo na dio obiteljske mirovine ovisi o tome ima li živući partner 65 godina života i je li jedini korisnik s iznimkom da uz njih koristi i invalidno dijete. Najveći očekivani broj zahtjeva kod nas je oko 4.000. Nitko ne treba brinuti jer će svim podnositeljima koji imaju to pravo ono biti priznato unatrag pa i onima koji podnesu zahtjev zadnjeg dana ove godine pravo će biti priznato 12 mjeseci unatrag – pojašnjava nam Šinkić Selman.
Najvažnije je da svi podnositelji zahtjeva vode računa da su im priznata oba prava jer mnogi ranije nisu ni tražili priznanje, primjerice prava na obiteljsku mirovinu, jer im je bilo jasno da će im ona biti nepovoljnija od njihove osobne mirovine.
– Svi oni mogu istovremeno podnijeti oba zahtjeva, ali je najvažnije da im se prvo prizna pravo na obiteljsku mirovinu. Najbolje je da to naprave do 30. lipnja ove godine, jer im se to pravo može priznati šest mjeseci unatrag. Tako im pravo na obiteljsku pripada od 1. siječnja ove godine, a automatski i pravo na udio obiteljske mirovine ukoliko je to za njih povoljnije. Mi smo se sada fokusirali upravo na to da se svima koji su podnijeli zahtjev za oba prava to i prizna kako bi ostvarili pravo na udio obiteljske mirovine – zaključuje Ljubica Šinkić Selman uz želju da svima bude jasan pravi put kojim mogu ostvariti pravo na dodatni dio mirovine preminulog partnera.
Zakonske izmjene omogućuju da se dobije 20,8 posto mirovine koju je primao preminuli partner, što je 27 posto obiteljske mirovine koju bi netko ostvario nakon njegove smrti. Taj dodatak ovisit će, naravno, o tome kolika je bila supružnikova mirovina, procjena je da će dodatak u prosjeku biti 67,79 eura, ili 510 kuna.