Nakon dugih priprema, tvrtka Vallis Solaris, iza koje stoje njemački ulagači i Fraunhofer Institut, na koncu nije potpisala kupoprodajni ugovor za zemljište u industrijskoj zoni Podi na kojem je, uz ulaganje od oko 400 milijuna eura, 2028. godine trebala pokrenuti proizvodnju solarnih ćelija, potvrdio je za FORBES Hrvatska gradonačelnik Šibenika Željko Burić. Cijeli projekt je u fazi restrukturiranja, ali što će to donijeti nije jasno jer na tom tržištu u EU dominiraju kineske tvrtke koje provode damping.
Kako neslužbeno doznaje Šibenski portal, predstavnici tvrtke trebali bi u ponedjeljak doći u Šibenik kako bi javnost mogla doznati više detalja.
Kako piše Forbes, od velikog ulaganja u postrojenje fotonaponske industrije kod Šibenika neće biti ništa, barem ne u dogledno vrijeme, jer tvrtka Vallis Solaris koja je u industrijskoj zoni Podi trebala pokrenuti proizvodnju solarnih ćelija i sklapanja modula, nije u zadanom roku potpisala ugovor za kupnju zemljišta vrijedan 3,2 milijuna eura.
Podsjetimo, Gradsko vijeće Šibenika je nakon provedenog natječaja prihvatilo 18. rujna ponudu tvrtke Vallis Solaris za kupnju 64 hektara zemljišta u zoni Podi, a gradonačelnik Željko Burić je bio ovlašten za popisivanje ugovora. Po potpisivanju je tvrtka trebala dostaviti i zadužnicu od skoro 10 milijuna eura, a investicija, koja je pripremana sa strateškim partnerom iz Njemačke, Fraunhofer institutom za solarne energetske sustave (Fraunhofer ISE), trebala je do 2028. godine doseći 400 milijuna eura.
Grad Šibenik je od prvog dana u projektu Vallis Solaris nastupio partnerski, sa željom da se isti realizira na prostoru šibenske gospodarske zone Podi. Do konačnog sklapanja ugovora o kupoprodaji zemljišta nije došlo, a prema riječima investitora, predstavnika Instituta Fraunhofer profesora Volkera Wittwera i direktora tvrtke Vallis Solaris Željka Selaka, koji su Gradu Šibeniku dostavili pisano očitovanje, projekt je trenutno u fazi restrukturiranja. Poštujemo procjenu investitora o rizicima ulaganja koje je uzrokovano promjenama na globalnom tržištu te se nadamo konačnom pozitivnom ishodu projekta”, odgovorio je na upit FORBES Hrvatska gradonačelnik Burić.
Zamišljeno je bilo da se godišnje u Hrvatskoj proizvodi 2,2 gigavata solarnih ćelija (osnovne komponente od koje se sastoji solarni panel, a što se inače u EU uvozi iz Kine), što bi otvorilo 350 radnih mjesta. Umjesto toga, Vallis Solaris traži svojevrsni time-out radi izmjene poslovnih planova. Kako se čini, veliko je pitanje hoće li i to rezultirati gradnjom postrojenja.
Odustajanje se, kako saznajemo, između ostaloga opravdava stanjem na europskom tržištu solarnih panela kojim apsolutno dominiraju kineske tvrtke koje uz to provode damping, odnosno time što u EU nema snažnije zaštite tržišnog natjecanja i/ili adekvatnih poticaja za investicije u fotonaponskoj industriji. (Možda su moguće promjene u novom mandatu Europske komisije koji je upravo počeo, ali to je nepoznanica.) Također, i predviđeni kupoprodajni ugovor za zemljište u Šibeniku je bio izazovan jer predviđa stroge financijske i operativne obveze. Primjerice, kao što je FORBES Hrvatska već pisao, ne pribavi li investitor u predviđenom roku lokacijsku dozvolu ili potvrdu glavnog projekta za gradnju ili ne započe gradnju, prestaje mu pravo vlasništva nad predmetnim nekretninama.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.