Društvo psihologa Šibensko-kninske županije u partnerstvu s Udrugom umirovljenika Krešimirova grada i Obiteljskim domom za starije Koret provodi projekt ‘OstaRi zdravo – jačanje medijske pismenosti i mentalnog zdravlja umirovljenika i osoba starije životne dobi’. Projekt financira Agencije za elektroničke medije, javlja Šibenik news.
Poznato je da osobe starije životne dobi spadaju u jednu od najrizičnijih i najosjetljivijih dobnih skupina. Uz faktor dobi, suočavanje s različitim nepovoljnim zdravstvenim stanjem i bolestima, gubicima radnih uloga, kao i potencijalnog smanjenja aktivnosti u društvenom kontekstu, ne treba zanemariti često prisutan faktor količine slobodnog vremena koji se, obično odlaskom u mirovnu, naglo povećava.
To vrijeme je nerijetko ispunjeno izlaganjem sadržaju putem različitih medijskih platformi. Ono što predstavlja opasnost je plasiranje neprovjerenih ili lažnih informacija koje ostavljaju prostor za pojavu neugodnih osjećaja i senzacija koji utječu na cijeli organizam – slabeći imunološki sustav, mijenjajući navike spavanja i narušavajući životnu ravnotežu u neposrednoj okolini, što se posljedično može odraziti na mentalno zdravlje osoba starije životne dobi. Opći cilj ovog projekta je podizanje kvalitete života umirovljenika i osoba starije životne dobi kroz medijsko opismenjavanje te očuvanje mentalnog zdravlja i psihološke dobrobiti navedene populacije korisnika.
Projektne aktivnosti vode psihologinje Marija Prpa i Lucija Ivanda.
Radionica ‘Mediji kao hrana za mozak – biraj zdravo’ bit će održana u Udruzi umirovljenika Krešimirova grada, u Ulici Stjepana Radića 6A, 27. rujna s početkom u 18 sati. U sklopu radionice planirana je i projekcija dokumentarnog filma Društvena dilema.