Prema pisanju britanskog The Guardiana, Kornati su se našli na popisu deset najljepših hrvatskih otoka koje svakako treba posjetiti. Izdvojiti deset najboljih otoka od tisuću, koliko ih ima hrvatska strana Jadranskog mora, nije bio nimalo lak zadatak, no Guardianu je pošlo za rukom, pa su se Kornati našli u odabranom društvu susjednog Murtera, zatim Raba, Visa, Hvara, Brača, Mljeta, Paga, Palagruže i Lopuda.
– Uvijek je lijepo čuti pohvale na račun kornatskog arhipelaga čiji je veći dio pod upravom Javne ustanove NP Kornati – kazao je ravnatelj JU NP Kornati, mr. sc. Neven Baus.
KORNATI KAO PROTUTEŽA
Kornatsko otočje sastavljeno od gotovo devedeset što manjih, što većih otoka nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a da je tome doista tako potvrđuju upravo i britanski list. Iako će mnogi reći da je svaka reklama dobra reklama, jedno je sigurno, nema unosnijeg od lijepe riječi stranca. The Guardian je Kornate naslovio kao povratak prirodi.
– Očigledno, koristi su obostrane, kako za čovjeka, tako i za kornatski prostor jer očuvanjem prirode čuvamo i vrijednosti koje su čovjeku važne za njegovu opstojnost – osvrnuo se ravnatelj Nacionalnog parka o dobitima koje proizlaze iz ovakvih natpisa u bijelom svijetu.
– Taj jedinstveni spoj čovjeka i prirode očigledno ostavlja dubok trag u sjećanjima posjetitelja. Ovakav ekološki prihvatljiv odmor koji Kornati nude protuteža je stresnom načinu života suvremenog čovjeka – objasnio je Baus što je to oku nevidljiv, a utkano je u taj kornatski kamen zbog čega ga posjetitelji ne zaboravljaju tako brzo.
NARAVNO DA MOŽEMO
Ovo nije prvi put da se o Kornatima u svijetu piše u superlativima. Lijepo je kad ovakve vijesti stižu pred početak turističke sezone jer osim što je mamac turistima da posjete Nacionalni park, potvrda je djelatnicima da rade pravi posao. Možemo li očekivati još ovakvih tekstova s adresa stranih redakcija, pitali smo Bausa.
– Naravno da možemo jer je kornatsko otočje jedinstveno i posebno u svakom pogledu – odgovorio je ravnatelj.