U sklopu projekta „Program pomoći braniteljima i članovima njihove obitelji“ održano je individualno savjetovanje na kojem je sudjelovao 1 član obitelji hrvatskih branitelja. Razgovor o klijentičinoj klaustrofobiji i kako to utječe na njezin život, čega se najviše boji, kako se nosi sa ulaskom u dizala. Klaustrofobija je strah od zatvorenih ili uskih prostora. Javlja li se takva fobija nakon što smo bili prisilno zarobljeni u skučenom prostoru? Može se i tako razviti, no u modernom društvu, klaustrofobija se javlja kao strah od nemogućnosti provođenja slobodne volje, nemogućnosti utjecaja i opće nesposobnosti. Najčešće se javlja u avionima, vlakovima i dizalima. Osobe koje pate od klaustrofobije osjećaju anksioznost, tjeskobu, potrebu za bijegom, napade panike, mučninu, nesvjesticu i niz drugih simptoma. U liječenju se može koristiti nekoliko metoda. Jedna od metoda je Kognitivno-bihevioralna terapija Cilj ove metode je oblikovati um pacijenta tako da se više ne osjeća ugroženo. Obično se pacijenta izlaže malim prostorima kako bi se uklonila tjeskova i strah.
U ekstremnijim slučajevima u liječenju se mogu koristiti i lijekovi. Na taj način može se upravljati simptomima anksioznosti, ali ova vrsta liječenja ne donosi riješenje problema. Ovakvom vrstom liječenja liječnici se koriste samo ako drugi pristupi liječenja nisu dali dovoljno dobre rezultate. Još jedan način kako se riješiti tjeskobe i straha od zatvorenih prostora su meditacija i vježbe disanja. One nam mogu pomoći da naučimo tehnike opuštanja uma i tijela te otklanjanja negativnih misli i anksioznosti. Također, alternativna medicina se pokazala kao učinkovita metoda otklanjanja tjeskobe, anksioznosti i napada panike. Postoje prirodni proizvodi i homeopatski lijekovi koji učinkovito djeluju i pomažu nam u smirivanju.
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom “Program pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji”. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.997.866,10 kn, a iznos sufinanciranja iz ESF-a 1.698.186,19 kn . Projekt je sufinancirala Europska Unija iz Europskog Socijalnog fonda. Sadržaj medijske objave isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_letak_projekt