Nakon dugogodišnje pauze, multimedijalni izložbeni centar ‘Bunari – Tajne Šibenika’ opet je otvoren. Smješten u blizini katedrale sv. Jakova, bio je zatvoren zbog problema s vlagom. Tvrtka Martingal investitora Siniše Sljepčevića vlagu je većim dijelom sanirala, stoga su procijenili da je vrijeme za ponovno otvorenje.
Sadašnji postav, koji uključuje Homo volansa, odnosno prikaz letećeg čovjeka Fausta Vrančića, ali i interaktivni prikaz šibenske povijesti dopunjen je novim sadržajima. Riječ je o pomorskom muzeju napravljenim u suradnji s akvarijem iz Vodica obitelji Pelajić.
– Procijenili smo da je Šibenik počeo s pravim turističkim životom, a kako smo puno uložili u projekt, odlučili smo opet pokrenuti posao – rekla je Marijana Antić, voditeljica Bunara.
Podsjetimo, Experija, prva tvrtka Siniše Sljepčevića uložila je pola milijuna eura u obnovu derutne gradske cisterne i u suradnji s Gradom Šibenikom, oživjela taj dio povijesne baštine. Cisternu su Šibenčani izgradili radi čestih suša, ali i vojnih opsada. Ugovor o gradnji sklopljen je 1446. godine, a gradnju je nadzirao slavni Juraj Dalmatinac. U cisternu je moglo stati 28 tisuća barila vode, a da bi se izgradila uveden je poseban porez.. Na samome platou, tj. njegovome vanjskom dijelu nalaze se četiri bunara, odakle se voda mogla crpsti. Obnovljen, centar je 2004. godine od Hrvatske turističke zajednice dobio nagradu za originalnost u prezentaciji kulturne baštine. No, projekt je zbog tehničkih problema stalno bio na rubu isplativosti, zbog čega je mjesecima bio zatvoren. Sljepčević ipak nije odustao, te se s novom tvrtkom upustio opet u istu poslovnu priču.
Osim po kulturno-turističkoj inovaciji, Šibenčane su Bunare zapamtili po nizu odličnih koncerata, koji su zimi oživljavali noćni život. No, investitori još nisu odlučili hoće li s tom praksom nastaviti i iduće zime.