Silikomanganska dina, otrovni otpad, mrtvi kapital – sve to zasad su jedine asocijacije na bivšu Tvornicu elektroda i ferolegura i 272 tisuća četvornih metara neiskorištenog zemljišta. Tamo se još nalaze brda neopasne troske, ali i toksični ostaci koje zadarska tvrtka Odlagalište Sirovina, nije nikad do kraja zbrinula. Bez obzira na to, zemljište bivše tvornice izuzetno je vrijedno, te se već mjesecima u javnosti vode rasprave o tome kako ga kapitalizirati. I djeci je jasno da će o sadržajima na TEF-u ovisiti budući gospodarski razvoj Šibenika, što je najbolji razlog za pametno privlačenje investitora. Dugo se činilo da nema ozbiljnih kandidata s potrebnim kapitalom, no zainteresiranih je, čini se, odjednom sve više.
TEF ZANIMA NAFTAŠE I TALIJANE
Prošlog tjedna Šibenik je posjetio Goran Štrok, poduzetnik i bivši ‘kralj luksuznih hotela’ na dubrovačkom području. S tvrtkom Jadranski luksuzni hoteli, Štrok je, podsjetimo, pritisnut kreditima i krizom 2010. godine neslavno bankrotirao. Kako nije uspio pronaći partnere, tvrtku je morao prepustiti konkurenciji – grupaciji Lukšić. Čini se da se od poslovnog neuspjeha oporavio, jer je nedavno u intervjuu tjedniku Globus, između ostalog, najavio da ga zanima ulaganje na području Šibenika. Vjetar u krila daje mu i Kukuriku koalicija, pa je izvjesno da su se Štroku ‘karte opet posložile’.
– Goran Štrok je posjetio gradsku upravu, te iako to nije bio jedini razlog njegovog posjeta, zanimalo ga je stanje u TEF-u. On se planira upustiti u gradnju urbanih vila i hotela, što su sadržaji koji nas također zanimaju. Upoznali smo ga s našim planovima, pokazali mu prostornu dokumentaciju. Zasad je ostalo na tome – potvrdio je Ante Županović, gradonačelnik Šibenika.
VIŠE INVESTITORA
U nove investicije Štrok neće ulaziti sam, već sa strateškim partnerima, dodao je Županović. Međutim, bivši vlasnik JLH-a nije jedini zainteresiran za TEF. Grad Šibenik su prije dva mjeseca kontaktirali predstavnici naftnog kapitala s Istoka, točnije iz Turske, dok su na samom početku mandata gradskih vlasti tržište ispitivali talijanski ulagači. Naravno da interes ulagača ne znači odmah investiciju.
– Svaki posao koji se bude događao na području TEF-a, ići će preko javnog natječaja. Kada bude dovoljno ozbiljnih ulagača, tada ćemo raspisati natječaj – rekao je šibenski gradonačelnik.
Prije razmišljanja o natječaju, gradska vlast mora riješiti niz problema na TEF-u. Grad je vlasnik poduzeća TEF d.d. koje upravlja vrijednom parcelom. No, poznato je da se parcela i tvrtka nalaze pod hipotekom od 120 milijuna kuna. Od toga, 45 milijuna kuna je dug INA-i, a ostatak je dug prema RH. Uprava TEF-a stoga je nedavno ponudila državi osnivanje zajedničke tvrtke, koja bi upravljala poduzećem.
– Materijali koji prezentiraju trenutačno stanje i potencijalna rješenja u tvrtki dostavljeni su Vladi RH. Održani su sastanci u Ministarstvu financija, očekujemo njihovu reakciju – rekao je Krešimir Šakić, direktor TEF-a.
Vladi Rh dostavljena je predinvesticijska studija i analiza alternativa za TEF.
Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Šibenskog tjednika