Polaznici edukacije za zvanje maslinar s područja Šibensko-kninske županije, njih ukupno 22, danas su u Uredu župana primili svoje diplome Pučkog otvorenog učilišta Libar koje će biti upisane u njihovu radnu knjižicu.
DIPLOME ZA MASLINARE
Stručno osposobljavanje za maslinare sufinancirali su Šibensko-kninska županija i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), iz sredstava nizozemske vlade, a ukupna vrijednost projekta je 100 tisuća kuna.
– Provedeni program obrazovanja za maslinare nastavak je na prethodne programe strukovnog obrazovanja koje je UNDP provodio u partnerstvu sa Županijom s ciljem osnaživanja poljoprivrednih proizvođača i njihovu prilagodbu za skori ulazak Hrvatske u EU. Kroz ovaj program, polaznici su stekli znanja o pripremi zemljišta za podizanje maslinika, obradi i uzgajanju maslina, suvremenim metodama rada u maslinarstvu, zaštitnim i higijenskim mjerama pri radu i sustavu HACCP- istaknula je Ivana Laginja, voditeljica područnog ureda UNDP-a u Zadru.
ZAŠTIĆENI PRŠUT
Članovi Udruge proizvođača drniškog pršuta danas su županu šibensko-kninskom predstavili nedavno odobrenu oznaku zemljopisnog podrijetla koju je dobila ta delicija.
– Zahtjev za dobivanje oznake zemljopisnog podrijetla drniškog pršuta podnijeli smo u lipnju 2011. godine, s tim da smo na prikupljanje podataka o povijesti, marketingu, klimi, potrošili čak oko četiri godine – istaknuo je Zvonimir Marin, predsjednik Udruge proizvođača drniškog pršuta. Oznaku je, podsjeća Marin, Udruga službeno dobila u ožujku ove godine i ona garantira zaštićenu proizvodnju pršuta na drniškom području.
– Proizvodnja će se kontrolirati od same nabave sirovine pa tokom cijelog procesa proizvodnje te će na kraju pršut dobiti vrući žig koji će značiti da se stvarno radi o drniškom pršutu. S proizvodnjom planiramo krenuti u studenom, što znači da će, budući da se kreće od sirovog pršuta, prvi proizvodi izaći na tržište za dvije godine – zaključio je predsjednik Udruge proizvođača drniškog pršuta.