Sustavna arheološka istraživanja na lokalitetu Vaćani Laluše su započela 2011. i nastavak su prošlogodišnjih kampanja. Istraživanja financiraju Ministarstvo kulture, Šibensko kninska županija i Grad Skradin. Voditelj istraživanja je mr. sci. Željko Krnčević a stručna suradnica je arheologinja Jelena Jović. Riječ je o izuzetno vrijednom i značajnom nalazištu smještenom u neposrednoj blizini Bribirske glavice. Za pronalazak ovog groblja možemo zahvaliti vlasniku zemlje Željku Tokiću i Tomislavu Bašiću koji nas je izvjestio o ovom izuzetnom nalazu. Također se zahvaljujemo i obiteljima Lalić i Palinić na čijim terenima radimo ove godine.
Do sada je otkriveno 14, a istraženo 10 grobova iz vremena od 8. do 10. stoljeća. Dakle, ranosrednjovjekovno groblje karakteristično za ovo razdoblje u kojem doseljeni Hrvati još uvijek imaju neke poganske običaje, kao što je ostavljanje „poputbine“ u grobove. U proteklim kampanjama najznačajniji su nalazi keramičkih posuda, te ukop dva pokojnika u kamenom sarkofagu, koji su također dali izuzetne nalaze: uz nalaze kresiva i kremena, noža, ukrasnih dijelova odjeće i praporaca, pronađena su dva para ostruga (mamuza), od kojih jedan par ima ukrašen trn. Riječ je o izuzetno vrijednom i rijetkom nalazu. Recimo samo to kako je u stotinjak godina od kada se na šibenskom prostoru provode arheološka istraživanja, pronađeno tek sedam ostruga i to neukrašenih. Skeleti iz ovog sarkofaga bili su na analizi u HAZU u Zagrebu, kod kolega dr. Maria Šlausa i dr. Maria Novaka. Ustanovljeno je da se radi o muškarcima – jednom starom 35 godina, a jednom 15. U svakom slučaju, oba su bila pokopana s konjaničkom opremom.
Ovogodišnja kampanja donijela nam je još jedno izuzetno vrijedno otkriće, moglo bi se reći senzacionalno, a za arheološku struku i izučavanje nacionalne arheologije itekako važno. Pronađen je još jedan sarkofag u kojem je pokopan vrlo važan član todobne zajednice. Kolega Gunjača je uveo naziv „plemenski odličnik“ i čini mi se da je o tome riječ upravo i u Vaćanima. U sarkofagu, koji je bio pokriven velikom monolitnom kamenom pločom (vjerovatno prag nekog većeg antičkog zdanja sekundarno upotrijebljen), pronađeni su izuzetni nalazi: starohrvatski mač s okovima korica (vrlo rijedak nalaz, prvi u šibenskom Muzeju), ostruge (mamuze) s opremom, te uz ostalo i cijelovito sačuvana staklena posuda. Staklene posude u starohrvatskim grobovima su izuzetna rijetkost. Pronađene su jedino na starohrvatskom groblju Nin Ždrijac, koje je istraživao prof. dr. Janko Belošević.
Nalazi će biti konzervirani u Muzeju grada Šibenika, a sarkofag će se, u dogovoru s gradonačelnikom Skradina Nediljkom Duićem, biti prenešen i izložen pred skradinskim Muzejom.