Opomena, pa blokada računa i oduzimanje pokretnina – sudbina je to oko 1340 od ukupno šest tisuća poslodavaca u Šibensko-kninskoj županiji koji ove godine nisu platili dugove državi. Prema podacima područnog ureda Porezne uprave u Šibeniku, u ime neisplaćenih mirovinskih i zdravstvenih doprinosa, PDV-a i ostalih davanja duguju državi čak 117 milijuna kuna. Imamo li na umu da bi od 1. travnja na snagu trebala stupiti nova porezna uredba prema kojoj poslodavci radnicima neće moći isplatiti neto plaće bez uplate doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, može se zaključiti da će zaposlenici u barem četvrtini tvrtki na šibensko-kninskom području dugo čekati na isplatu plaće, ukoliko je u tim tvrtkama uopće primaju! Upravo toga bojali su se sindikati kada je ministar financija Slavko Linić još početkom siječnja najavio nove mjere poboljšanja likvidnosti. Upozoravali su kako će radnicima kasniti plaće, jer je kriza sve veća, a novca u tvrtkama sve manje.
– Čini se kako je Porezna uprava dugo tolerirala nakupljanje dugova tvrtkama, iako su novac prije imale. Sada nastoje silom raščistiti dugovanja, pritišću poslodavce, no zbog krize novca je bitno manje. Strah me je najgoreg, neisplata plaća radnicima i možda čak propasti nekih poduzetnika – započinje svoju analizu Svetislav Đale, županijski povjerenik SSSH-a.
Ne čude ga visoki dugovi i traljavo poslovanje dijela šibenskih tvrtki. Sindikatu su se često obraćali nezadovoljni radnici, jer bi zbog neuplate doprinosa nailazili na različite probleme.
– Zaposlenik bi se našao u problemima kod liječnika, kada bi se prilikom posjeta utvrdilo da nema valjano zdravstveno osiguranje, jer njegov poslodavac nije platio račune. Bilo je nekoliko situacija kada bi prije odlaska u mirovinu starijim zaposlenicima nedostajalo novca na mirovinskim računima. Tada bi se nekako dogovorili s poslodavcem, koji bi dugove brzo namirio. Sve se to moglo izbjeći da je Porezna uprava ranije manje popuštala i urednije naplaćivala potraživanja – vjeruje Đale.
Đaline tvrdnje donekle potvrđuje sama struktura duga – 117 milijuna kuna poreznih dugovanja nakupilo se tijekom posljednjih 10 godina. Naime, nakon reforme Porezna uprava preuzela je dio potraživanja od bivšeg Mirovinskog fonda 1.siječnja 2003. Od tada s tvrtkama vode bitku oko naplate.
(…)
Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Šibenskog tjednika