Naime, prema odluci Gradskog vijeća Vodica s kraja prošle godine, a na prijedlog gradonačelnice Branke Juričev-Martinčev, vrijednost obračunskog boda po metru četvornog stambenog prostora kućanstava podignuta je sa 30 na 55 lipa, što je poskupljenje za 81 posto. Za ovaj postotak povećana je cijena naknade za sve hotelske, ugostiteljske i poslovne prostore.
Sa 54 NA 101 KUNU
Prema izdanim rješenjima, primjerice, kućanstva od 180 metara stambenog prostora umjesto dosadašnjih 54 kuna, mjesečno će za komunalnu naknadu morati izdvajati 101 kunu. Pored svih ostalih poskupljenja kojeg smo ovih dana svjedoci, uslijed većeg PDV-a i divljanja cijena goriva, ovako uvećana komunalna naknada dodatni je udar na kućne budžete i životni standard Vodičana, na žalost, u režiji onih ljudi kojima su na izborima dali povjerenje da vode njihov grad.
Cijena komunalne naknade nije podizana od 2004. godine, a ova nepopularna mjera bila je nužna kako bi se u proračunu iznašla sredstva namijenjena financiranju održavanja komunalne infrastrukture, tumačio je poskupljenje Hrvoje Perica, pročelnik Odjela za financije, na sjednici Gradskog vijeća, prilikom donošenja odluke o novom obračunskom bodu. Ovakvim poskupljenjem u 2012. godini, prisnažio je tada Perica, uprihodovat će se oko pet milijuna kuna, što će biti dovoljno da se isfinancira planirani program održavanja komunalne infrastrukture. A bez ovakvog poskupljenja, to ne bi bilo moguće, „slavodobitno“ je poentirao Perica.
REKORDNA SEZONA, A FALI NOVCA
Međutim, istovremeno kad je donesena odluka o poskupljenju komunalne naknade na kraju prošle godine, predstavnici gradske vlasti su se na sva zvona hvalili o najuspješnijoj turističkoj godini i rekordnom ostvarenju od milijun noćenja. No, premda se iz godine u godinu ostvaruju sve bolji turistički rezultati prema službenim statistikama, to se uopće ne osjeti na boljem punjenju gradske blagajne, pa se na koncu krpanje rupa proračuna prelomi preko leđa građana. A takva politika, dakako, najteže pogodi umirovljenička kućanstva.