Sindikat metalaca Hrvatske osvrnuo se danas na konferenciji za medije na stečajni postupak koji je nedavno pokrenut nad TLM Aluminiumom, odnosno Valjaonicom. Predsjednik sindikata Vedran Dragičević iznio je nekoliko stavova za koje će se SMH boriti tijekom stečajnog postupka.
Za početak, kazao je Dragičević, inzistirat će se da se stečajni postupak provodi zakonito.
-Od onih koji pretendiraju ući u najam tvornice, pravo imaju samo oni koji prije ulaska podmire radnička potraživanja prema važećem Kolektivnom ugovoru, a to je otpremnina u visinu od 3,5 tisuće kuna po godini radnog staža – navodi sindikalist. Od stečajnog upravitelja Branka Morića tražit će da savjetniku vlasnika Branimiru Lepuru zabrani ulazak u tvornicu, a Upravi, nakon što predoči stanje u tvornici, onemogući bilo kakav kontakt u TLM-u.
-Od stečajnog upravitelja tražimo i da prioritetno ispita što su Uprava i savjetnik plaćali dok tvornica nije radila, koliko su naplaćivali svoje usluge i u čijem su vlasništvu sada tvornički automobili – dodao je Dragičević. Iako su, rekao je, razočarani u postupanje države kada je TLM u pitanju, još uvijek vjeruju kako ona još ima šansu izvući šibensku tvornicu.
-Od države tražimo da prijavi svoje tražbine i ponaša se sukladno pravima najvećeg vjerovnika. Situacija je da su djelatnosti valjanja i prešanja u tvornici uništene, najvrijedniji dio je u stečaju, ali ne i društva koja baštine ogromnu količinu zemljišta. Znači li to da je svrha privatizacije bila da zemljište koje je bilo državno postane privatno i sutra umjesto industrijskog postane građevinsko kako bi se njime podmirili nečiji krediti – pita se Dragičević koji sumnja kako su apetiti prema vrijednom zemljištu bili razlog da se započne s likvidacijom TLM-a.
Naglasio je kako su radnici žrtve čitave ove priče, a tvrdnje da je stečaj ‘nova budućnost’ nazvao je pričama za malu djecu.
-Hoće li biti daljnje proizvodnje odlučit će stečajni sud i prvenstveno vjerovnici. Naša je želja, naravno, da se proizvodnja nastavi i podržat ćemo sve koji žele ući, ali pod uvjetom da se ljudima isplate otpremnine – zaključio je Dragičević. Filip Perković iz TVP-a iznio je kako su svi radnici u strahu što će se događati tijekom stečaja.
-Prioritet nam je naplatiti svoja potraživanja, ali ne želimo to učiniti od prodaje imovie već od rada strojeva. Dakle, želimo nastavak proizvodnje – kazao je Perković.
Radnike TLM-a danas su došli podržati povjerenici Sindikata metalaca Hrvatske iz tvrtki Brodosplit, Brodotrogir, TVIK i Omial Novi.
-Nama je žao situacije u kojoj su se našle kolege iz Šibenika. Došli smo im dati podršku da stanu na noge. Omial Novi je do sada nabavljao sirovinu iz TLM-a, a sada je moramo naručivati iz Italije, Njemačke i Austrije. Nije li to sramota za hrvatsku državu – pitao se Filip Praničević iz omiške aluminijske tvrtke.